Płytki

Rodzaje płytek podłogowych

stylowa terakota do łazienki

Urządzanie mieszkania lub domu to nie lada wyzwanie, tym bardziej w momencie, kiedy producenci wyposażenia oferują nam niezliczone ilości produktów. Urządzając np. kuchnię, zwykle szukamy odpowiednich płytek podłogowych, ponieważ są one najbardziej funkcjonalnym materiałem na podłogę.

Rodzaje płytek podłogowych

Płytki podłogowe produkowane są zazwyczaj z mieszanki piasku i gliny oraz dodatku różnego rodzaju środków mineralnych. Za ich różnorodną barwę odpowiadają z kolei barwne tlenki. Uformowane w odpowiednie kształty i wielkości płytki podłogowe są wypalane i wykańczane, dzięki czemu na rynku znajdziemy płytki podłogowe z połyskiem (tzw. płytki szkliwione i polerowane) lub matowe (tzw. płytki nieszkliwione lub angobowane) – wybierz EksperciŁazienek.pl. Myśląc o płytkach, jako pierwsze skojarzenie większości z nas nasuwa się glazura i terakota.

Czym jest glazura, a czym terakota?

Glazura to inny rodzaj płytek, które zwykle niestety nie sprawdzą się na podłogach, ponieważ są bardzo kruche i raczej mniej wytrzymałe od terakoty. Zazwyczaj ten rodzaj płytek wybierany jest do wykończenia ścian lub obudowy wanny, lub brodzika.

Terakota to z kolei bardzo popularny materiał wykorzystywany do wykończenia podłogi. Terakota to gliniane, szkliwione płytki, charakteryzujące się bardzo dużym stopniem wytrzymałości i odporności na różnego rodzaju obciążenia. Sposób, w jaki produkowane są płytki terakotowe, sprawia, że cechują się także niską nasiąkliwość, przez co też nie chłoną plam i zdecydowanie łatwiej utrzymać je w czystości. Tu jednak są też pewne ograniczenia, a mianowicie terakota raczej nie nadaje się na zewnątrz (np. na balkon lub taras), ponieważ ten rodzaj płytek nie jest odporny na ujemne temperatury. Zastosowanie ich w takim miejscu sprawi, że nie pocieszymy się nimi zbyt długo, dlatego też warto o tym pamiętać.