Pompa ciepła do basenu oferuje ciepłą wodę w basenie za ułamek kosztów ogrzewania basenu gazem i w przeciwieństwie do grzejników słonecznych, nadal pozwala ogrzewać basen w pochmurne i deszczowe okresy.
Basenowe pompy ciepła działają podobnie jak domowe pompy ciepła. Działają one jak odwrócony klimatyzator, pobierając temperaturę powietrza z otoczenia, wykorzystując wężownicę parownika, ciekły czynnik chłodniczy i sprężarkę. Ciepło z powietrza zewnętrznego jest przekazywane do wody basenowej przepływającej przez pompę ciepła.
Korzyści z zastosowania basenowej pompy ciepła:
- brak emisji i bardzo niskie zużycie energii;
- niezawodna grzałka, bezobsługowa;
- nie używa się niebezpiecznych gazów lub płomieni;
- łatwość instalacji, obsługi i rozwiązywania problemów;
- bardzo wydajne i tanie w eksploatacji.
Wymiarowanie basenowej pompy ciepła
Basenowa pompa ciepła odpowiada z reguły ilości metrów sześciennych w basenie. Jeśli nie wiesz lub nie jesteś pewien ile masz metrów sześciennych, zmierz swój basen (długość pomnożona przez szerokość pomnożona przez wysokość). Niektórzy producenci pomp ciepła nie stosują wartości m³, lecz podają swoje urządzenia grzewcze w kW. Większość modeli ma moc od 9 kW do 40 kW. Pompa ciepła o mocy 9 kW przeznaczona jest do małych basenów o pojemności do 45 m³. To będzie działać na większych basenach, ale ogrzewanie będzie powolne i ogólny wzrost temperatury może nie być satysfakcjonujący.

Wybierając pompę ciepła do basenu https://www.dobrebaseny.pl/Pompa-ciepla-c151, należy wziąć pod uwagę wielkość basenu i pożądaną zmianę temperatury. Inne czynniki, takie jak średnia temperatura powietrza, wilgotność i prędkość wiatru również wpływają na zdolność pompy ciepła do ogrzewania wody w basenie.
Im wyższa kW, tym szybsze ogrzewanie (nadal powolne jak na standardy basenowych podgrzewaczy gazowych) – i tym większy wzrost temperatury może osiągnąć basenowa pompa ciepła. Dobra pompa ciepła może podnieść temperaturę basenu do 30 stopni (lub od 50 do 80 stopni).