Ogród

Nasiona trawy to podstawa

Piękny trawnik stanowi marzenie wielu osób. Wbrew pozorom każdy może mieć taki, ale trzeba poświęcić temu sporo pracy i przede wszystkim wybrać odpowiednie nasiona trawy. W tym celu oczywiście konieczna jest wycieczka do sklepu ogrodniczego bądź nabycie odpowiednich nasion przez internet.

Konieczne przygotowania

Większość osób myślących o własnym trawniku, na początku podsumowuje koszty i na tej podstawie sprawdza, czy przedsięwzięcie zmieści się w domowym budżecie. Dlaczego brzmi to tak poważnie? Trawnik wymaga nie tylko pracy, ale i czasu, a dodatkowo różnych narzędzi i preparatów ogrodniczych, które trzeba będzie wcześniej oczywiście kupić. Zaniedbanie któregokolwiek z ważnych etapów może nie skończyć się dobrze. Oczywiście jedną z ważniejszych kwestii jest zakup najwyższej jakości nasion trawy. Inną – również ważną – okazuje się przygotowanie terenu łącznie z pomiarem kwasowości gleby i już tutaj konieczne może być zaopatrzenie się w narzędzia i produkty ułatwiające pracę. Część z nich da się zastąpić przedmiotami znajdującymi się w prawie każdym domu, ale niektóre na pewno trzeba będzie kupić.

Wysiew nasion trawy

Żeby trawnik mógł wyglądać pięknie, nasiona trawy (https://ogrodniczy.com/nasiona-traw) muszą trafić do odpowiedniej gleby, odpowiednio przygotowanej i spotkać się z odpowiednim traktowaniem. To bardzo ważne, więc jeszcze przed wysiewem miejsce pod przyszły trawnik należy dokładnie odchwaścić. Mały obszar da się przygotować ręcznie i za pomocą podstawowych narzędzi, przy większych warto posłużyć się specjalnym sprzętem, np. glebogryzarką. Później prawie w każdym przypadku przyda się nawóz, użyźniający glebę lub też zmieniający jej kwasowość. Wysiew nasion trawy na tym etapie nie jest jeszcze możliwy. Trzeba wyeliminować obecne w glebie nasiona chwastów (preparatem lub po prostu poczekać, aż urosną i je wyrwać), jak również poprawić strukturę gleby przez zastosowanie gotowych mieszanek lub fragmentów innych gleb znalezionych chociażby w innym miejscu działki. Po każdej takiej pracy obszar przeznaczony pod trawnik można dodatkowo przekopać.