Toaleta

Na co zwrócić uwagę przy wyborze muszli klozetowej?

Remontując lub projektując wymarzoną łazienkę należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów, które uczynią ja funkcjonalną. Oprócz wyboru płytek, zlewu czy wanny właściciela domu czeka też wizyta w świecie, gdzie królują muszle klozetowe. Jaką wybrać?

Muszle klozetowe – rodzaje

standardowa muszla wcJeśli montaż muszli ma nastąpić w nowej łazience można dostosować rodzaj odpływu już na etapie projektu. Jednak w sytuacji, kiedy przeprowadzany jest remont istniejącego już budynku, należy sprawdzić typ odpływu, by dopasować odpowiednią muszlę sedesową. Odpływ poznański ma podejście poziome, natomiast warszawski – pionowe.

Występują dwa rodzaje muszli wc– stojące oraz wiszące. Stojące przytwierdzone są do podłogi za pomocą kleju lub śrub. Ich zasadniczą wadą jest to, że w miejscu styku z podłogą łatwo zbiera się brud.

Decydując się na zakup miski wiszącej można pozbyć się kłopotu ze sprzątaniem, bo zapewnia ona swobodny dostęp do podłogi. Dodatkowo przestrzeń między muszlą a podłogą optycznie powiększa pomieszczenie. Należy jednak pamiętać, że do montażu tego typu urządzenia konieczny jest zakup specjalnego stelażu, na którym się je wiesza.

Rodzaje spłuczek

Górnopłuki i dolnopłuki to rozwiązania, które stosuje się już niezmiernie rzadko. W obu przypadkach zbiornik na wodę zamocowany jest nad miską. Górnopłuk – wysoko pod sufitem, dolnopłuk – tuż nad toaletą.

Obecnie najpopularniejsze są rozwiązania kompaktowe przy muszlach stojących i podtynkowe przy wiszących. Kompakty połączone są śrubami bezpośrednio z muszlą. Zbiorniki podtynkowe ukryte są w stelażu, który maskuje się ścianką, widoczne są tylko przyciski pozwalające uruchomić spłuczkę.