Płytki

Marokańskie akcenty w domu czyli płytki patchwork na podłodze lub ścianie

patchworkowy typ glazury

Polacy pokochali mieszkać w sposób gustowny i nietuzinkowy. Dlatego też chętnie przyjmują różne nowinki z dziedziny dekoracji wnętrz oraz wykończenia. Ostatnimi laty prawdziwą furorę robią płytki patchwork, które są inspirowane między innymi krajami takimi jak Maroko, Tunezja, ale też po prostu Hiszpania.

Płytki patchwork na podłogę lub ścianę

Glazura typu patchwork może występować zarówno w kolorystyce czarno-białej czy też szaro-białej, ale może być też multikolorowa. W tym drugim przypadku bardzo często dominują tam barwy takie jak różne odcienie niebieskiego, zieleni, żółci, oczywiście wszystko tonowane za pomocą barw neutralnych, czyli bieli lub szarości. Takie płytki prezentują się fantastycznie zarówno na podłodze, jak też po prostu na ścianie w kuchni i łazience. Świetnie współgrają z meblami wykonanymi z drewna, ale też tymi z płyty MDF na wysoki połysk. Są zatem niezwykle uniwersalne, dodają charakteru każdemu pomieszczeniu, w którym zostały położone. Stanowią ciekawy akcent stylu z dalekich części świata. Można układać je w sposób tradycyjny, albo tworzyć z nich ciekawą formę na przykład na ścianie. Wtedy to w jednej części w kuchni układa się je na przykład odrobinę wyżej, w innej zaś niżej, tworząc wyjątkowo ciekawą dekorację ścienną.

Jak komponować patchworkowe płytki z pozostałymi elementami wystroju

Płytki patchwork charakteryzują się tym, że każda płytka jest ozdobiona jakimś orientalnym ciekawym wzorem, przypominającym na przykład mandalę albo arabeski, jednak razem tworzą one doskonałą całość. Warto jednak komponować je w taki sposób, by pozostała część pomieszczenia była utrzymana w raczej stonowanym stylu. A zatem ściany niech pozostaną w neutralnej kolorystyce, inne dodatki w kuchni czy łazience niech również będą mało rzucały się w oczy. W połączeniu z płytkami patchwork na ścianie czy podłodze, wszystko to stworzy spójną i doskonałą całość.