Ogród

Jak wybrać ziemię do kaktusów?

Odpowiednie podłoże to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o pielęgnację roślin doniczkowych. Nieodpowiednio dobrane może wyrządzić roślinie wiele szkód, warto więc zadbać o to, by ziemia w doniczce spełniała wymagania gatunku, który w niej rośnie. Jednym z gatunków, które charakteryzują się specyficznymi wymaganiami, jeśli chodzi o podłoże, są kaktusy oraz inne rośliny z rodziny sukulentów.

Jakie podłoże należy zapewnić kaktusom?

Kaktusy to bardzo popularne obecnie rośliny, które od dłuższego czasu cieszą się dużym zainteresowaniem fanów domowej zieleni. Choć nie są skomplikowane w hodowli, potrzebują jednak podłoża, które da im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. W ich przypadku nie sprawdzi się popularna ziemia uniwersalna. Rośliny te wymagają podłoża o wysokim poziomie przepuszczalności, dość luźnego, nieakumulującego wody. Ziemia do kaktusów (więcej) jest w rzeczywistości mieszanką gleby, która stanowi tylko niewielką część całości, i innych składników. Główną rolę grają w tym przypadku składniki nadające podłożu odpowiednią strukturę. Należą do nich m.in. keramzyt, żwir czy piasek. Dzięki ich zastosowaniu nadmiar wody odpływa i nie naraża rośliny na zbyt długi kontakt jej systemu korzeniowego z wilgocią.

Czy można samodzielnie przygotować podłoże do kaktusów?

W sklepach znaleźć można gotowe mieszanki ziemi do kaktusów i sukulentów. jednak taką kompozycję z powodzeniem stworzyć można samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w ziemię – może być to zwykła ziemia uniwersalna – oraz tak zwane składniki szkieletowe, które nadadzą podłożu odpowiedniej struktury. W tym celu można wybrać keramzyt o drobnej strukturze, a także nieco piasku i żwiru. Idealne proporcje ziemi uniwersalnej do pozostałych składników to 1:4. Tak skomponowana mieszanka będzie optymalną kompozycją dopasowaną do potrzeb tych wyjątkowych roślin i pozwoli stworzyć im warunki przypominające te, w których okazy te żyją w naturze. Zapewnienie odpowiedniej ziemi domowym kaktusom to niemal najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, co z pewnością przełoży się na jakość roślin.