Łazienka

Historia łazienki i armatury łazienkowej

Dziś łazienka nie wydaje się nam niczym nadzwyczajnym, bo większość z nas ją posiada. I dlatego trudno nam sobie wyobrazić dbanie o higienę bez tego pomieszczenia i bez stałego dopływu wody oraz kanalizacji. Pomieszczenie zwane łazienką i armatura łazienkowa jeszcze kilkadziesiąt lat temu budziła wielkie zainteresowanie, gdyż mało kto ją posiadał. Jeszcze sto lat temu posiadanie takiego pomieszczenia było luksusem.

Historia łazienki przed naszą erą


W dawnych czasach nie było łazienek takich, jakie mamy dziś, lecz ludzie też dbali o higienę. Badania archeologiczne wskazują na to, że już 5 tysięcy lat temu w zamożnych domach próbowano budować toalety, które były dołączone do prymitywnego systemu kanalizacyjnego. A pierwsze łazienki w dolinie rzeki Indus pojawiły się ponad 3,5 tysiąca lat temu.

Natomiast około 2,5 tysiąca lat temu tamtejsza cywilizacja bardzo dobrze rozwinęła już sieć wodociągową i sieć kanalizacyjną. Ich armatura łazienkowa zapewne nie była wykwintna, jednak woda w dolinie rzeki Indus dochodziła do wszystkich domów. Natomiast wynalazek wanny zawdzięczamy Starożytnej Grecji. Najstarsza wanna pochodzi z apartamentu królewskiego i datuje się ją na 1700 lat przed naszą erą.

Historia nam bliższa


W czasach nam bliższych, bo w epoce renesansu budowano łaźnie publiczne oraz w bogatych domach łaźnie osobiste. Dopiero dziewiętnasty wieku szybki rozwój przemysłu przyczynił się do wynalazków z zakresu urządzeń sanitarnych. Lecz prawdziwy rozwój w tej dziedzinie miał miejsce w drugiej połowie dwudziestego wieku. Nie mówiąc już o czasach nam współczesnych.

Armatura łazienkowa w wyjątkowej ofercie na Prima-lazienki.pl