Ogród

Dlaczego warto stosować agrowłókninę?

Satysfakcja z własnego ogrodu jest zawsze duża, ale związana także z ciężką i systematyczną pracą. Aby sobie nieco ją ułatwić, a także właściwie zadbać o rośliny w niesprzyjających warunkach, można zastosować, m.in. agrowłókninę. Czym jest ten materiał i do czego służy?

Najważniejsze informacje o agrowłókninie

Agrowłóknina to materiał, który powstaje z włókien polipropylenowych. Mają one nieregularną i splątaną strukturę, która świetnie przepuszcza wodę, zachowując przy tym swoje właściwości izolujące od niesprzyjających czynników zewnętrznych, takich jak niska temperatura, zimne opady, a także silne słońce. Zapewnia ona również właściwą cyrkulację powietrza. Stosuje się ją więc przede wszystkim w celu ochrony roślin przed spadkami temperatury, w tym gruntowymi, wiosennymi przymrozkami.

Rodzaje agrowłókniny

Jest ona dostępna w kilku najpopularniejszych wariantach, dlatego zawsze należy określić, czemu dokładnie ma służyć. Najważniejszy podział dotyczy koloru oraz gramatury materiału. Grubość włókniny dobiera się adekwatnie do potrzeb, a kolor informuje przede wszystkim o jej przeznaczeniu.

Białe agrowłókniny są zazwyczaj cieńsze i lżejsze, a stosuje się je głównie do ochrony roślin przed gruntowymi przymrozkami, które mogą zaszkodzić wschodzącym wiosną delikatnym roślinom. Pod agrowłókniną są one świetnie zabezpieczone przed mrozem. Używa się ich także jesienią do zabezpieczania dojrzałych roślin, ale wrażliwych na niskie temperatury.

Agrowłóknina (https://ogrodniczy.com/agrowlokniny) ciemna, przede wszystkim czarna, brązowa lub ciemnozielona używana jest do ściółkowania. Rozkłada się ją na oczyszczoną i spulchnioną glebę, a na nią zazwyczaj kładzie się jeszcze warstwę kamieni, żwiru lub kory. W miejscach, gdzie będzie się sadzić rośliny, tworzy się małe nacięcia. Dobrze przymocowana agrowłóknina blokuje uporczywe chwasty, spowalniając ich wzrost, nie szkodząc przy tym w żaden sposób roślinom. Dzięki temu znacznie łatwiej utrzymać porządek na grządce i wygląda ona dużo efektowniej. Nie trzeba dodawać, że ma to także pozytywny wpływ na same rośliny.