Łazienka

Czy lampy wiszące mogą być stosowane w łazience?

lampa wisząca do łazienki

Dzięki tak szerokiej gamie dostępnych kształtów, stylów i materiałów, lampy wiszące i żyrandole są genialne do oświetlania wszelkiego rodzaju przestrzeni w domu, od korytarzy i kuchni po jadalnie i sypialnie. Ale czy można zamontować lampy wiszące w łazience? I w jaki sposób można wykorzystać lampy wiszące do stworzenia warstwy oświetlenia i nadania odpowiedniego nastroju? Odpowiadamy na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących lamp wiszących…

Czy lampy wiszące mogą być stosowane w łazience?

W niektórych miejscach w łazience można stosować standardowe oprawy oświetleniowe, ale istnieją przepisy bezpieczeństwa dotyczące instalacji elektrycznych opraw oświetleniowych w pewnych wyznaczonych „strefach”.

Zatem krótka odpowiedź brzmi: tak, lampa wisząca do łazienki może być stosowane w łazience, o ile nie znajdują się zbyt blisko źródeł wody. Każde oświetlenie umieszczone w pobliżu źródła wody, takiego jak prysznic, wanna lub umywalka, wymaga zastosowania opraw z „ochroną przed wnikaniem” lub o stopniu ochrony IP. W prawie wszystkich przypadkach będzie to raczej oświetlenie ścienne niż wiszące, a do większości celów wystarczy klasa IP44 – ale więcej informacji na temat opraw z klasą IP i wyznaczonych stref można znaleźć w naszym przewodniku dotyczącym bezpieczeństwa i stylu oświetlenia łazienkowego.

lampa wisząca do łazienki

Jeśli, jak w większości przypadków, montujesz lampy wiszące poza wyznaczonymi strefami, możesz użyć opraw nieposiadających stopnia IP, dzięki czemu możesz wybrać dowolną lampę wiszącą do łazienki. Mosiężne lampy wiszące to dobry wybór, aby dodać ciepła do łazienki, natomiast szklane lampy wiszące wnoszą poczucie elegancji.

Jak można wykorzystać lampy wiszące do tworzenia warstw oświetlenia?

Wykorzystanie różnych źródeł światła może pomóc w stworzeniu atmosfery w pomieszczeniu. Nazywa się to „warstwowaniem” oświetlenia. Łazienkowa lampa wisząca jest bardzo uniwersalną formą oświetlenia i mogą być wykorzystane jako część projektu oświetlenia, aby stworzyć różne nastroje i efekty.

Istnieją trzy główne rodzaje oświetlenia: oświetlenie otoczenia, które odnosi się do ogólnego poziomu światła w pomieszczeniu (w tym światła głównego); oświetlenie zadaniowe, które jest bardziej ukierunkowanym oświetleniem do zadań praktycznych, takich jak czytanie lub praca; oraz oświetlenie akcentujące, które podkreśla poszczególne obszary lub cechy w pomieszczeniu.

Lampa wisząca do łazienki jako centralne źródło światła

Lampa wisząca do łazienki dobrze sprawdza się jako główne oświetlenie centralne, zapewniając ogólne oświetlenie otoczenia w pomieszczeniu. Oprócz tego, że są doskonałym źródłem światła skierowanego w dół, wiele lamp wiszących jest również zaprojektowanych tak, aby odbijać część światła w górę w kierunku sufitu, pomagając oświetlić szerszy obszar. Lampy wiszące są również świetne do dostarczania efektywnego oświetlenia zadaniowego w konkretnym obszarze, np. nad zlewem kuchennym lub wyspą, nad stołem lub przy łóżku do czytania.