Łazienka

Brodzik prysznicowy – jakie rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnej łazience?

Brodzik to element, który najczęściej jest spotykany w łazienkach z prysznicem. Jest alternatywą dla odpływów liniowych – jest znacznie tańszy i nie wymaga specjalnych rozwiązań technicznych. Wystarczy podłączenie odpływu wody i już można z niego korzystać. W przypadku rozwiązań z zabudową występuje też konieczność przytwierdzenia brodzika do podłoża.  

Brodzik – podstawowy element armatury 

Brodziki prysznicowe https://www.reahurt.pl/kategoria/zobacz/89,brodziki-prysznicowe to wyposażenie sanitarne łazienki, które odprowadza nadmiar wody podczas brania prysznica. Trafia ona do syfonu, który prowadzi dalej do układu kanalizacyjnego domu. Poza funkcją czysto higieniczną brodzik podkreśla estetykę miejsca – jego jasny kolor i sterylność zachęca do skorzystania z kąpieli po ciężkim dniu.  

Jakie typy konstrukcji można spotkać na rynku? 

Wśród armatury łazienkowej trudno spotkać element o podobnej liczbie możliwych rozwiązań i konstrukcji. Najczęściej brodziki prysznicowe dzieli się ze względu na kształt obiektu: 

  • kwadratowe, 
  • półokrągłe, 
  • prostokątne,  
  • asymetryczne, 

Poza kształtem ważnym aspektem budowy brodzików jest rozmiar – uważa się, że modele co najmniej o bokach 90×90 cm pozwalają poczuć się komfortowo podczas brania prysznica i mają wystarczającą powierzchnię. 

Czym wyróżniają się brodziki podpłytkowe? 

Równie ważne co rozmiar i kształt, są wysokość prysznica i jakość wykonania elementów. Niskie brodziki sprawiają, że łazienka wygląda na bardziej przestronną i nie przytłacza swoim ogromem. Tym charakteryzują się podpłytkowe brodziki prysznicowe, które montuje się równolegle do wysokości płytek łazienkowych. Brodziki o takiej konstrukcji są profilowane wraz ze spadkiem w kierunku syfonu.

Wadą tego rozwiązania jest konieczność użycia maty uszczelniającej, które nie pozwalają wodzie wydostać się poza brzegi brodzika. W wielu lokalizacjach niemożliwe jest również zastosowanie tego rozwiązania ze względu na bariery architektoniczne. W tym wypadku kluczowa jest grubość posadzki oraz możliwość zamontowania specjalnej instalacji kanalizacyjnej.